Itaalias

8.-13.aprillini tutvusime sotsiaalse ettevõtlusega Itaalias. Eesti poolt osalesid PALi eestvedaja Aune Lillemets ja kaks alustavat sotsiaalset ettevõtjat SEIKUst.

Põhirõhk oli sotsiaalsete ettevõtete külastamisel, huvitavaim neist oli vast La Sosta Solidae, kogukonnapõhiselt juhitud sotsiaalne ettevõte, mis teenib ettevõtlustulu hosteli pidamisest. Tulu kasutavad nad, et luua ajutised elamisvõimalused elu hammasrataste vahele jäänutele.

Põnevaks leiuks oli ka muuseumipedagoogide asutatud sotsiaalse ettevõtte ZOE, mis pakub ajaloorännakuid noortele. Töötubasid korraldatakse La Spezias iidses lossis ja kasutatakse aktiivõppe meetodeid et lastel oleks suurem huvi ja nad õpiksid võimalikult palju.

Osalesime ka kohalikul sotsiaalse ettevõtluse konverentsil ja tutvusime erinevate katusorganisatsioonide esindajatega. Selgus, et sotsiaalsed ettevõtted on Itaalias enamasti registreeritud ühistutena. Sotsiaalühistutele on loodud eraldi maksusoodustused, näiteks on neil käibemaks ainult 4% (21% asemel).

Õppereis toimus projekti “Social Entrepreneurship – Acting Social in Local Economy” raames. Seda rahastas Euroopa täiskasvanuhariduse programm Grundtvig.